Czym różni się pożyczka od kredytu ?

Wiele osób pojęcia takie jak kredyt i pożyczka traktuje jak synonimy. Należy wiedzieć, że słowa te nie oznaczają tego samego, a co za tym idzie, ich definicje są inne. Czym tak naprawdę różni się pożyczka od kredytu?

Należy wiedzieć, że pożyczki udzielić może zarówno instytucja, jak i osoba fizyczna, bowiem pożyczka podlega pod wytyczne prawa cywilnego. Kredyt zaś jest produktem finansowym i udzielać go mogą jedynie banki i SKOKi, gdyż kredyt regulowany jest przepisami prawa bankowego.


Różnice między pożyczką a kredytem

Warto znać główne różnice, które występują między pożyczką a kredytem.

Pożyczka:
*może zostać udzielona przez dowolną osobę fizyczną oraz osobę prawną,
*jeżeli kwota nie przekracza 500 złotych, nie wymaga się szczegółowej formy umowy (jeżeli kwota przekracza 500 złotych, wymaga się umowy na piśmie),
*przedmiotem pożyczki nie muszą być konkretnie pieniądze – mogą zostać one zastąpione np. złotem, węglem, benzyną, czy też innymi wartościowymi przedmiotami,
*może, lecz nie musi być odpłatną formą (strony mogą dogadać się, że udostępnienie pieniędzy będzie darmowe,
*pożyczkobiorca ma pełną swobodę korzystania z uzyskanych pieniędzy,
*pożyczkodawca nie ma większej kontroli nad pożyczkobiorcą.

Kredyt:
*może zostać udzielony jedynie przez banki i SKOKi,
*umowa musi zostać zawarta na piśmie,
*przedmiotem kredytu musi być dana kwota pieniędzy,
*jest zawsze odpłatny (to znaczy, że za udzielenie kredytu Klient musi zapłacić),
*udzielany jest zawsze na wskazany w umowie cel (np. kupno mieszkania),
*wydawanie pieniędzy, które pochodzą z kredytu musi być kontrolowane przez bank.

Weryfikacja Klienta

Różnice są także podczas samego starania się o kredyt/pożyczkę. W banku zostaniemy wnikliwie zweryfikowani, konieczne będzie przedłożenie dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie, dochód, pozytywną historię kredytową – widoczne będzie nasze każde zadłużenie, co skutkować może odrzuceniem wniosku o kredyt. Wtedy warto zwrócić się do firmy pożyczkowej, ponieważ niektóre z nich udzielają pożyczki także osobom zadłużonym. Instytucje pozabankowe nie wymagają także stosu wspomnianych wcześniej dokumentów, którymi powinniśmy potwierdzić każdy etap naszego życia – czasami wystarczy dowód osobisty, numer telefonu i adres e-mail.

Kredyt vs pożyczka

Nie od dziś wiadomo, że kredyt jest o wiele tańszy niż pożyczka pozabankowa. Skutkuje to jednak tym, że kredyt uzyskać jest o wiele trudniej, wymaga on bardzo dużej ilości formalności, a pieniądze uzyskane w jego ramach mogą zostać wykorzystane jedynie na cel, który określiliśmy wcześniej. Pożyczki są o wiele droższe, ale oczywiście łatwiej i szybciej je zdobyć. Stojąc przed wyborem jednej lub drugiej możliwości należy wziąć pod uwagę, czego w danej chwili potrzebujemy. Warto spokojnie przemyśleć i rozsądnie wybrać jedną z dwóch opcji.