Co trzeci Polak z kredytem lub pożyczką

Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia, które zlecone zostało przez Profi Credit pokazuje, że statystycznie co trzeci Polak w ciągu ostatnich dwudziestu czterech miesięcy wziął kredyt lub pożyczkę.

ARC Rynek i Opinia przekazuje, że spośród 35% osób korzystających z powyżej wskazanych produktów finansowych, znaczna większość informacje o danym produkcie pozyskuje z Internetu, bądź od konsultanta – a co za tym idzie, tylko niektóre osoby czytają umowę przed jej podpisaniem.


Kto bierze pożyczki/kredyty?

Statystyki pokazują, że po kredyt sięga nieznacznie więcej mężczyzn (39%) niż kobiet (32%) oraz w większości przypadków są to osoby, które posiadają wykształcenie wyższe. Odnosząc się do wieku, najczęstszymi Klientami były osoby między 25 a 39 rokiem życia, najrzadszymi Klientami zaś były osoby do 24 roku życia.

„Z jednej strony młodzi Polacy zwykle nie muszą zaciągać zobowiązań finansowych–zawsze przecież mogą liczyć na najbliższych, którzy pomogą, gdy w portfelu zabraknie gotówki. Z drugiej, często spotykają się z odmową, gdy chcą wziąć pożyczkę bądź kredyt – są dla banków i instytucji pożyczkowych najbardziej ryzykowną grupą klientów – zwykle z krótką historią zatrudnienia i bez historii kredytowej.” – mówi Jarosław Czulak, dyrektor marketingu Profi Credit Polska SA.

Gdzie Polacy biorą kredyty/pożyczki?

Wszystko wskazuje na to, że 54% Polaków o wiele bardziej woli korzystać z produktów w stacjonarnych oddziałach bankowych, czy instytucjach finansowych. Jedynie jedna na trzy (32%) z badanych osób wskazała, że podjęcie kredytu przez Internet nie stanowiłoby dla niej żadnego problemu. W tym przypadku, mężczyźni (40%) o wiele bardziej przychylnie patrzą an korzystanie z ofert online, niż kobiety (27%).

„Liczne badania pokazują, że mimo wysokiego poziomu adaptacji nowych technologii, Polacy nadal wolą wykonywać bardziej skomplikowane operacje finansowe offline. Należy jednak spodziewać się, że z czasem, wraz z coraz większą cyfryzacją usług finansowych,będzie również wzrastać nasze zaufanie do kanału internetowego” – relacjonuje Jarosław Czulak.Skąd czerpiemy informację na temat danego produktu?

Wydawałoby się, że przed podpisaniem umowy kredytu/pożyczki, chcielibyśmy dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Zaskakujący jest fakt, że najwięcej osób zdobywa informacje o produkcie od pracowników (48%), z internetu (35%) oraz innych źródeł dostępnych online (24%). Jedynie co dziesiąta osoba o warunkach kredytu dowiaduje się dzięki uważnej lekturze umowy.

„Trzeba pamiętać, że umowa z bankiem bądź instytucją finansową to dokument, który obliguje nas do pewnych czynności związanych z naszymi finansami. Warto poświęcić chwilę
i uważnie ją przeczytać, a w razie wątpliwości wyjaśnić wszelkie niejasności z pracownikiem banku lub skonsultować się z prawnikiem” – wyjaśnia dyrektor do spraw marketingu Profi Credit Polska SA.