Ile wydajemy na Święta Bożego Narodzenia?

Zorganizowanie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia będzie kosztowało przeciętnego Polaka mniej więcej 720 zł. PBS przeprowadził dla Providenta badanie z cyklu Barometr Providenta. Z badania wynika, że aż jedna czwarta Polaków podchodzi do świąt oszczędnie i prognozuje swoje świąteczne wydatki na kwotę 400 zł. Tylko co dziewiąty Polak na Boże Narodzenie przeznaczy ponad 1000 zł. Chcemy przeżyć święta rozsądnie, ale raczej nie będziemy ograniczać się do najtańszych produktów.

Provident przeprowadził takie samo badanie w poprzednim roku. Średnia kwota, którą Polacy zamierzają przeznaczyć na święta Bożego Narodzenia była identyczna – również było to 720 zł. „Oczywiście kwota ta jest różna dla różnych grup – inne wydatki poniosą osoby o wyższych dochodach, które mogą pozwolić sobie np. na droższe prezenty czy żywność lepszej jakości, a inne osoby młode, które najczęściej nie organizują świąt i nie kupują żywności, a jedynie drobne upominki dla najbliższych” – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Wydatki zależne od zarobków i wieku
Najniższe wydatki świąteczne planują osoby najuboższe, czyli te, których całkowity dochód gospodarstwa nie przekracza 2000 zł – chcą oni wydać na święta około 380 zł. Rodziny, których dochody wynoszą ponad 5000 zł, wydadzą na święta ponad 1000 zł.

Wydatki świąteczne okazują się być także uzależnione od wieku. Poszczególne grupy wiekowe wydadzą średnio:
470 zł – osoby w wieku 15 – 24 lata,
800 zł – osoby w wieku 25 – 59 lat,
530 zł – osoby powyżej 60 roku życia.

„Co ciekawe, nie ma dużego zróżnicowania wydatków między rodzinami 2+1 czy 2+2 a rodzinami wielodzietnymi. O ile w gospodarstwach jednoosobowych, czyli singli i osób samotnych wyniosą one średnio 430 zł, dwuosobowych 680 zł, o tyle w przypadku gospodarstw trzy-, cztero- czy pięcioosobowych ta kwota nie rośnie wraz ze wzrostem liczby członków rodziny i dla każdej z tych grup waha się w przedziale 850-900 zł” – dodaje jeszcze Anna Karasińska.

Jakie będą nasze źródła pieniędzy na święta?

75% osób – bieżące dochody,
40% osób – oszczędności odłożone na ten cel,
3% osób – pożyczka od bliskich,
2% osób – pożyczka bankowa,
3% osób – środki uzyskane w ramach rządowego programu 500+.

Jedynie jeden na dwunastu Polaków nie musi skrupulatnie liczyć wydatków przeznaczanych na święta. Ponad jedna trzecia co prawda kontroluje świąteczne wydatki, ale nie będzie kupowała jedynie najtańszych produktów. Najwięcej Polaków, bo aż 45%, kupi wszystkie konieczne rzeczy, ale wybierze najtańsze dostępne na rynku. Jednocześnie 13% Polaków deklaruje, że nie będą mogli pozwolić sobie na zakup podstawowych produktów świątecznych.

„Wydatki świąteczne dla nikogo nie powinny być zaskoczeniem. Warto więc odpowiednio wcześnie zaplanować budżet na ten cel bądź też dostosować go swoich możliwości. Z drugiej strony Święta to dla wielu osób czas spełniania marzeń najbliższych o wyjątkowych prezentach. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Na wszystkie dostępne rozwiązania i możliwości patrzmy długofalowo. Zastanówmy się, czy zaoszczędzone pieniądze nie przydadzą się bardziej na inny cel albo czy zaciągnięta pożyczka nie stanie się w kolejnych miesiącach zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu” – tłumaczy kierownik ds. komunikacji w Provident Polska, Karolina Łuczak.

Trzech na czterech Polaków spodziewa się prezentu

Dokładnie 76% Polaków spodziewa się, że otrzyma prezent świąteczny od swoich najbliższych. Pragnienia świąteczne uzależnione są od płci. Kobiety najbardziej chciałyby dostać kosmetyki (aż 27%), ubrania (20%), a także biżuterię i pieniądze lub voucher. Mężczyźni natomiast głównie marzą o sprzętach elektronicznych (20%), ubraniach (17%) oraz alkoholu i pieniądzach. Drobny upominek odzieżowy wydaje się być zatem najbardziej uniwersalnym i praktycznym prezentem dla przeciętnego Polaka.